Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

TANZANIE

Tanzanie leží na východním pobřeří Afriky. Má hned několik "nej" a proto je to jedna z nejvíce navštěvovaných zemí subsaharské Afriky. V Tanzanii leží nejvyšší hora Afriky - Kilimandžáro (5895m) - denně se o pokoření vrcholu pokouší v průměru až 58 turistů. Viktoriino jezero na severu Tanzanie je největší jezero v Africe, jezero Tanganika na západě Tanzanie zase nejhlubší jezero v Africe. Z dalších zajímavostí nelze vynechat ostrov Zanzibar, národní park Serengeti, kráter Ngorongoro s nosorožci dvourohými a park Manyara s plameňáky ... Výčtem národních parků by se dalo pokračovat ještě dlouho.

pro zvětšení klikněte

United Republic of Tanzania vznikla po získání samostatnosti od Velké Británie v roce 1964 sloučením dvou původně nezávislých států Tanganiky a Zanzibaru (odtud také název TanZania). Pod vedením prezidenta Nyerereho, který je dodnes v Tanzanii velmi uznávaný a jeho portrét nechybí v žádné oficiální budově, nastoupila Tanzanie cestu socialismu. Přes řadu negativ, které "západ" ostře kritizoval, vedl tento politický systém k současné stabilitě, která nemá mezi sousedními státy obdoby. V Tanzanii téměř nejsou náboženské a mezikmenové problémy (jako třeba v Keni v roce 2008). Lidé ve městech vám řeknou, že pro ně již není kmenová identita důležitá, že jsou tanzanci a z jejich tónu je poznat, jak si současné situace váží. Také z tohoto důvodu není problém navštívit jakoukoli část Tanzanie - nejenom ty části, které jsou přizpůsobené pro bílé turisty. anzanie byl kolébkou jedné z nejstarších civilizací. Jeho kulturní okruh nejspíš neměl obdobu v celé Africe. Počátek Staré říše bývá kladen do r. 2778 před Krista. Pak se střídala období prosperity s obdobími úpadku a s vpády cizích národů. Vznikaly ojedinělé památky. Kdo by neznal tanzanieské pyramidy, které jsou dodnes obestřené řadou mýtů a záhad.

pro zvětšení klikněte

Lidé v Tanzanii jsou velmi milí, stačí se naučit pár frází ze svahilštiny a okamžitě si je získáte. Svahilština je společně s angličtinou oficiálním jazykem Tanzanie. Ve městech je možné domluvit se anglicky, ale na vesnicích (hlavně v méně rozvinutých oblastech - okolí jezera Tanganika, jih Tanzanie), s angličtinou nepochodíte. Svahilština je sice řeč naprosto odlišná od jakýchkoliv jazyků, se kterými se setkal průměrný Evropan, ale po krátké době zjistíte, že naučit se základy je docela snadné. Svahilština vznikla okolo 11.století, má afro-arabské základy a její vznik je spojen s potřebou kominakace mezi tehdejšími otrokáři (Araby) a místními lidmi.

pro zvětšení klikněte

Turisté navštěvující Tanzanii se až příliš často řídí úzkopsími průvodci a svými předsudky. Nevycházejí raději z pronajatých džípů a jedou pouze do národních parků. Není ale problém pohybovat se po Tanznanii místní dopravou (autobusy, vlaky, případně stopem) a využívat místích ubytoven (guest-house). Náklady jsou pak třetinové, lze potkat spoustu zajímavých lidí a dozvědět se o Tanzanii mnohem více než z okénka auta. Pokud se pohybujete mimo hlavní turistické zóny (Moshi, Arusha), je Tanzanie bezpečnou zemí.

Další fotografie z Tanzanie si můžete prohlédnout na www.ilonaf.cz.

Nechcete se na cestách vázat na českou cestovní kancelář - kotaktujte přímo ANGUS ADVENTURE & SAFARIS LIMITED. Společnost sídlí v Moshi a sestaví vám safari podle vašich představ.

Text a foto: Ilona Bittnerová - www.ilonaf.cz
Africké obrazy - Tingatinga

 

Tanzanie - safari a Zanzibar, zájezd CK Mundo

 

Móda z Afriky - CHIZIKA