Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

Svahilský hiphop

Africký kontinent je často prezentován skrze svoji hudbu. Hudba je v Africe součástí života ať už toho profánního nebo posvátného. Jen formy hudby se v průběhu let mění. Nejen v Tanzanii se mladí lidé stále častěji vyjadřují prostřednictvím hiphopu. Tato hudební forma je známá zejména z prostředí USA, kde v dnešní době získává podobu středního proudu a ztrácí tak svůj společenský vliv. Oproti tomu se nově objevuje stále více v nových zemích jako např. Indonésii, Senegalu a Tanzanii a plní zde funkci nového sociálního hlasu. Hiphop je v Tanzanii velmi populární a dnes už ho můžeme nazvat i životním stylem nebo subkulturou. Funguje především jako nový komunikační kanál pro mladé lidi, aby vyjádřili své názory na společnost a její problémy, politické situace v zemi nevyjímaje. Řada představitelů si klade za cíl vzdělávat a informovat společnost pomocí svého hudebního vyjádření.

Obrovská popularita rapové hudby se neobešla bez povšimnutí různých zájmových skupin, jako jsou nevládní organizace, které začaly sponzorovat různé rappery, kteří by přiblížili jejich poselství mladým lidem. Například UNICEF Tanzanie používá rappery ve svých AIDS-osvětových kampaních. I obchodní společnosti si všimly rostoucího vlivu této hudby a využily je ve svých reklamních kampaních na propagaci jejich výrobků.

pro zvětšení klikněte

Během voleb 2011 do parlamentu a prezidentských voleb v Tanzánii bylo při kampani využito hudby bongo flava k podpoře současného prezidenta a strany CCM, za kterou byl zvolen a která vyhrála volby s velkou převahou. Tato strana přitom před volbami ztrácela podporu zejména u mladých voličů. Podpora ze strany hudebníků a nahrání písní na podporu prezidenta a strany CCM, tak ovlivnily řadu mladých lidí.

V textech písní, až na výjimky, převažuje několik centrálních témat: sociální problémy, rozpad rodin, špatný stav vzdělávacího systému, HIV / AIDS, politika a korupce a zejména problémy mladé generace. Zatímco mnoho z rytmů je stále více či méně v souladu s „originální zvukem“ amerického hiphopu, stále více a více se „afrikanizuje“. Spolu s africkými rytmy se do hudby dostává čím dál tím víc odraz tanzanské identity, a získává si tak respekt v širší veřejnosti.

You Tube:
R.O.M.A. - Mechi za Ugenini
AY FT SAUTI SOL - I DONT WANNA BE ALONE
Wateule - Ville Ville
FID Q - Sihitaji Mafarafiki
IZZO BIZNESS - RIZI ONE


Text: Mgr.Zuzana Lhotová, www.chizika.com

Svět přírodních národů

 

Africké obrazy - Tingatinga

 

TUAREG SHOP- ručně vyráběné tuarežské šperky a originální dárkové předměty pocházející ze severní části afrického státu Mali, ze srdce Sahary