Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

MAROCKÉ FOLKLÓRNÍ TANCE

Maroko má mnoho různých tradičních tanců a hudebních stylů, které pochází z arabské, berberské či africké kultury. Zde je jen ukázka několika tanců z této oblasti.

Tanec Shikat

Jedním z těchto tanců je Shikat běžně nazývaný jako marocký břišní tanec. Tančí se v barevných kostýmech s obtaženým a korálkami zdobeným vrškem a dlouhou volnou sukní nebo kalhotami. Pro tanec jsou typické pohyby boky, vlny pánví a vlnivé pohyby paží. Často má tanečnice kolem boků šátek, aby na jejich pohyby upozornila. V hudbě se střídají rytmické bubnové pasáže, typické rychlými a ostrými pohyby, s melodickými, které jsou provázeny naopak ladnými pohyby.

Pokud hosté tančí tento tanec na svatbách nebo party, většinou nenosí kostýmy, ale tančí v tradičních oděvech zvaných kaftany. Kaftany mají dlouhé, zvonovité rukávy a volné sukně. Bývají také zdobeny výšivkou. V takových případech můžeme vidět, že ženy utvoří kruh a při tanci tleskáním do rytmu povzbuzují jednu, která je uprostřed.

Video Shikhat

Tanec Guedra

Dalším tancem je Guedra, což je tradiční tanec Tuarégů z oblasti Goulmime na jihu Maroka. Název tance je odvozen od tradičního hrnce (na vaření), který se využívá pro udávání rytmu při tanci. Tance se účastní pouze ženy, které většinou nosí volné modré róby a na hlavách mají slavnostní ozdoby z ulit Kauri.

Při tanci opět ženy utvoří kruh a pokleknou. Začnou zpívat a tleskat a jedna z nich zatančí solo prostřed kruhu. Začíná tančit zahalená v závoji, který je postupně setřesen při ostrých a rychlých pohybech rukou a v ramenech. Většina tance se odehrává vkleče. Vrcholem tance je, když tanečnice odhodí závoj a skončí na zádech. Tento závěrečný taneční výkon je doprovázen povzbuzováním a hlasitějším zpěvem okolních žen.

Video Guedra

Tanec Awash

V pohoří Atlas a konkrétně v oblasti Ouarzazate se kolem ohně tančí tanec Awash. Muži při něm sedí v kruhu a hrají na dřevěné bubny nazývané bendir, zatímco ženy stojí nehybně ve vnějším kruhu. Začnou se kymácet do rytmu při jeho zrychlování.

Kymácivými pohyby je typický také tanec Gnaoua. Tento tanec se jmenuje stejně jako typ muziky, která má subsaharské kořeny a je ovlivněna arabskou i berberskou kulturou. Tato hudba je typická hrou na marocký hoboj, ghaita, doprovázený rytmickým bubnováním. Kromě kymácivých pohybů jsou pro tanec typické vysoké výskoky a akrobatické pohyby. Většinou jej tančí skupina mužů a je často k vidění na kulturních festivalech v Maroku.

Video Gnaoua

Dalšími folklorními tanci Maroka jsou houara z oblasti Inezgane, kmenový tanec ahidous ze středního Atlasu, arabský ballet ouais, válečný tanec taskiouine či mužský tanec haha doprovázený hrou na flétnu.

Text: Heather Carreiro; Překlad do češtiny: Tereza Dvořáková
ZEN-afrika

 

Tales of Sahara