Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

MALAWI

Republika Malawi je jako vnitrozemský stát bez vlastního přístupu k moři „zaklíněna“ mezi Zambií, Tanzánií a Mozambikem. Jejím hlavním geografickým znakem je sladkovodní jezero Malawi, třetí největší v Africe a pokrývající téměř pětinu celkové rozlohy země.

Malawi je na africké poměry malou zemí (rozloha o málo větší než bývalé Československo). Díky své geografické poloze v oblasti Velké příkopové propadliny zde návštěvník najde úžasné a velmi rozmanité přírodní scenérie, které nemají obdoby v celé Africe. Vzdálenosti mezi jednotlivými zajímavými místy zde nejsou nijak dramaticky velké. Místní silniční infrastruktura je ve srovnání s okolními státy v daleko lepším stavu, takže návštěvník může tuto zemi slušně poznat za dobu pouhých 3-4 týdnů. I proto má tato země ještě další přívlastek – Afrika pro začátečníky.

pro zvětšení klikněte

Bývalá britská kolonie „Nyassa“ získala nezávislost na britské koruně v roce 1964. V roce 1966 se stala republikou a autokratický Dr Hastings Kamuzu Banda prvním prezidentem. Za jeho vlády Malawi jako jediná africká země udržovala oficiální diplomatické styky s režimem apartheidu v Jihoafrické republice, za což byla odměňována ekonomickou pomocí. JAR např. zemi poskytla první půjčku, díky níž se začalo budovat Lilongwe, prohlášené za nové hlavní město Malawi v roce 1975 (dřívějším hlavním městem byla Zomba na jihu země). Z jihoafrických peněz byla rovněž financována stavba životně důležité železnice do přístavu Nacala v Mozambiku (předtím byla jediným spojením s mořem železnice do Beiry v Mozambiku, postavená v roce 1908). Prezident vládl až do roku 1994, kdy zde proběhly první demokratické volby.

Text: Ing. Miroslav Širš, Školy pro Afriku o.s.
Svět přírodních národů

 

Africké obrazy - Tingatinga

 

Móda z Afriky - CHIZIKA