Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

KEŇA

Při vyslovení názvu této země se člověku okamžitě vybaví panenská divočina a pravé africké safari, kde zaručeně potkáte tzv. „velkou pětku“ (lev, nosorožec, buvol, levhart, hroch). Turistika je již více než dvě desetiletí hlavním zdrojem zahraničních deviz. A Keňa má skutečně co nabídnout. Pohled na každoroční migraci miliónů pakoňů v Národních parcích, na tisícová stáda slonů táhnoucích nekonečnými pláněmi pod Kilimandžárem nebo na obrovská hejna růžových plameňáků u jezer ležících ve zlomu Velké příkopové propadliny (Great Rift Valley), je zážitkem na celý život.

Keňa si i po získání nezávislosti na Velké Británii (12. prosince 1963) podržela kapitalistický systém, takže se vyhnula socialistickým experimentům, ke kterým se uchýlila sousední Tanzánie nebo Etiopie. V dobách tzv. „studené války“ byla navíc podporována vyspělými zeměmi západního světa coby hráz proti komunismu. To se však na přelomu 90.let dvacátého století změnilo s pádem komunistických režimů ve východní Evropě. Bývalí donoři již necítili potřebu podporovat zkorumpované africké režimy, keňský nevyjímaje, a začátkem roku 1992 zcela zastavili svou finanční pomoc s tím, že nekompromisně požadovali ustavení demokracie více politických stran. Až na povolební nepokoje v roce 2008 je v současnosti situace v Keni poměrně politicky stabilní.

pro zvětšení klikněte

Keňa, dříve spíše známá pod názvem Habeš, se rozkládá ve středu Afrického rohu. Sousedí na jihu s Keňou, na západě se Súdánem, na severu s Eritreou a Džibutskem a na východě se Somálskem. Leží na území, kde se na sebe natlačily dvě zemské litosférické desky (africká a arabská) a proto je zde tak veliká nadmořská výška. Na východě zemí prochází Východoafrický příkop, zde nazvaný Etiopský příkop, zlom s výraznou vulkanickou aktivitou. V současné době se africká a arabská deska vzdalují a vědci zde mají unikátní příležitost pozorovat princip vzniku nových kontinentů.

Keňa je nejstarší africká nezávislá země. V současné době je bohužel více známa pro periodicky se opakující sucha, která ji postihují, a pro ozbrojené konflikty, které propukají čas od času na hranicích se sousedícími státy. Je to země se svébytnou, osobitou kulturou a hlubokou křesťanskou vírou (Etiopská ortodoxní církev) – asi polovina obyvatel se hlásí k islámu, křesťanů je zde kolem 35-40%, zbytek jsou animisté. Hornatá Keňa je považována za jedno ze středisek pravěkého světa, odkud se předkové člověka vydali osidlovat další části planety, a renomé kulturního a duchovního centra severovýchodní Afriky si uchovává dodnes. Mnoho cestovatelů považuje Etiopii za jednu z nejzajímavějších a nejmimořádnějších zemí Afriky, právě díky kombinaci kulturních a historických památek a nádherných přírodních scenerií.

Kromě krátkého období italské okupace v letech 1936–1941 nebyla nikdy kolonizována. Hrdí Etiopané se dokázali ubránit doslova bosí a s oštěpy v rukou silně vyzbrojené Mussoliniho armádě, která se proti etiopské armádě nerozpakovala použít ani yperit… (Mussolini měl v úmyslu Etiopii dostat pod nadvládu Itálie za každou cenu).

pro zvětšení klikněte

Foto vlevo - Ženy knene Kikuyu si při oslavách malují na obličej různé tvary symbolizující jejich sociální postavení a kolem krku nosí typické náhrdelníky z mušlí Kauri.
Foto vpravo - Říká se, že dospělý a silný masajský bojovník je schopen sám zabít lva…

Další velkou zvláštností je etnické složení. Je napočítáno přes sedmdesát kmenů žijících na území Keni, z nichž některé si stále zachovávají svůj původní styl života a jen velice pomalu se přizpůsobují modernímu způsobu. Mezi nejpočetnější patří Kikuyu a Luo, ale určitě nejznámnější je kmen Masajů, jehož obyvatelé chodí pouští v charakteristických červených oblecích s množstvím korálků kolem krku a končetin. Muži při oslavách tancují svým typickým skákavým způsobem.

pro zvětšení klikněte

Ženy kmene Turkana nosí na krku mohutné a těžké náhrdelníky, v uších mají plechové náušnice ve tvaru listu doplněné dřevěnými hřeby po celém obvodu ucha.

Ti, kteří chtějí navštívit opravdovou divočinu se mohou vydat do oblasti Severní Keni. Na rozsáhlém území žijí kmeny Samburů a Rendillů. V nehostinném prostředí sopečné krajiny poblíž jezera Turkana žije řada kmenů, o kterých se mnoho neví. Na kamenité půdě se nedá nic pěstovat, tak lidé s kmene Turkanů jsou zavislí na tom, co naloví v jezeře. Žije zde i několik desítek lidí z kmene El Molo.

pro zvětšení klikněte

Foto vlevo - Mladá dívka kmene Samburu z pralesní vesnice Loroghi. Muži i ženy si v mládí perforují ušní lalůčky, postupně je roztahují a vkládají si do nich velké náušnice.
Foto vpravo - Rendillská dívka s bohatým pestrobarevným zdobením přes obličej. Obývají pouště a polopouště severní části Keni.

Keňa je na africké poměry relativně vyspělá a pro turisty bezpečná. To se nedá říci o hlavním městě Nairobi, o jehož nebezpečné periferii už bylo hodně napsáno. Infrasktruktura a síť služeb jsou zde na celkem dobré úrovni, téměř všude se domluvíte anglicky. To ovšem neplatí na divokém severu, kde silnice bývají sjízdné pouze terénními auty a kvůli bezpečnosti se zde doporučuje jezdit v kolonách. V každém případě se vyplatí netrávit čas pouze v jednom z velkých hotelových komplexů na plážích u Mombasy, ale aspoň část této krásné země procestovat …

Text a foto: David Švejnoha - www.svejnoha.cz
David Švejnoha - cestovatelské projekce

 

Svět přírodních národů

 

www.11studio.eu