Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

SOŠKY Z MASTKU

Základním materiálem pro výrobu dekorativních předmětů je měkký a tím pádem dobře opracovatelný minerál mastek. V Keňi mu nikdo neřekne jinak než „kámen Kisii“, a to díky městečku Kisii v západní Keňi, v jehož blízkosti se u vesnice Tabaka nachází šest lomů na mastek. Tento region, který sousedí s jezerem Victoria, je domovem bantuského etnika Gusii, po němž dostala název i zdejší vysočina.

Těžba mastku probíhá zcela primitivním způsobem, žádná mechanizace zde neexistuje. Nejprve se za pomoci motyk, sekerových páčidel, železných tyčí a mačet vylomí ze skály velký kus kamene, který se poté naseká na menší kusy. Horníci a zároveň řezbáři v jedné osobě žijí v malých vesnicích okolo lomů na mastek a denně musí do práce docházet až ze vzdálenosti 10 km. Malé kusy kamene pak řezbáři začnou ručně ohlazovat a poté s pomocí pilníků, nožů a smirkového papíru dávat finální tvar. Jelikož je mastek porézní, dobře absorbuje vosk a barvy, které se používají pro konečnou úpravu.

pro zvětšení klikněte

Vznikají tak různá vejce, srdíčka, svícny misky, opatřené pestrobarevnými tradičními vzory, typickými pouze pro tento region, a nebo zvířata či abstraktní výtvory jako vzájemně propletené svatební kroužky, přemýšlející figury atd., kdy je materiálu ponecháno jeho přírodní zbarvení (krémově bílá, našedlá, růžová, nažloutlá), způsobené různým podílem příměsí. Pro obyvatele tohoto regionu je umělecké opracování kamene Kisii jedinou možností, jak si vydělat nějaké peníze ke svým velmi skromným příjmům z farmaření. Umění se zde předává z generace na generaci.Text a foto: Ing. Miroslav Širš, Školy pro Afriku o.s.; Ilona Bittnerová
Svět přírodních národů

 

Africké obrazy - Tingatinga

 

Móda z Afriky - CHIZIKA