Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

TANČÍCÍ DERVIŠOVÉ

Snad každého musí zaujmout představení tančících dervišů. Je to mimořádně fascinující zážitek. Jejich vystoupení je možné navštívit i v egyptské Káhiře. Každou středu a sobotu je pro to příležitost od devatenácti hodin v Al-Ghůrího mauzoleu.

Nejprve na pódium vplují bíle odění hudebníci s píšťalami, bubínky a různými cingrlaty. Pohybují se osobitým způsobem, jakoby ani pořádně nepohybovali nohama. Pak se objeví tanečníci. Ti na sobě mají pestrobarevné sukně. Nad tím, co předvádějí, zůstává rozum stát. Rozvinou svojí sukni a začnou se točit stále dokola proti směru hodinových ručiček. Nechávají se vést hudbou, zpomalují a po chvíli zase zrychlují. Suknice představují složité, efektní rekvizity. Různě je vytahují, odhazují, mění. Tanečník tak rozehrává celou barevnou symfonii. Co je ale nejdůležitější, nepřestává se točit kolem své osy. Při tom na něm není znát ani únava, ani jakékoliv příznaky „zamotané hlavy“, a to je jeho tanec pořádně dlouhý. Můžeme ho počítat na desítky minut. Divák nabývá dojmu, že se snad nikdy nepřestane točit.

pro zvětšení klikněte

Všechno má ale svůj konec, tedy i tento neobvyklý tanec. Hudba ustává, dervíš se zastavuje. Klidně se postaví před publikum, ukloní a vyrovnaným krokem odchází. Vůbec nic na něm není znát! „Kdo nezažil, neuvěří, kdo zažil, nepochopí!“

Představení tančících dervišů bychom neměli vnímat jen jako velkolepou podívanou. Mají především svůj duchovní rozměr. Dervíši představují mystické pojetí islámu, které je označované jako sůfismus. Sdružují se v řádech – taríkách. Narozdíl od křesťanských mnichů nejsou nucení věnovat se řádové činnosti na plný úvazek. Mohou se oženit, mít rodinu a civilní povolání. Ovšem na čtyřicet dní v roce by se měli uchýlit mimo rodinu do řádového domu. Dervíšové se snaží mystickou cestou přiblížit k Bohu, splynout s ním. Používají při tom různé techniky. Jednou z nich je právě otáčení se v kruzích.

S dervíši se můžeme setkat nejenom v Egyptě, ale i v ředě dalších zemí, hlavně v Turecku. Tam se na ně donedávna dívala oficiální místa velmi negativně. To se ale naštěstí změnilo. Dneska jsou bez problémů tolerovaní.

Text a foto: RNDr. Richard Hons - www.velbloud.org
Svět přírodních národů

 

Africké obrazy - Tingatinga

 

Móda z Afriky - CHIZIKA