Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

EGYPT

Pozoruhodná země na severovýchodě Afriky. Jeho malá část, Sinaj však už geograficky náleží Asii. Od jihu k severu Egyptem protéká Nil, v jehož úrodném údolí je soustředěná většina života. Zbytek země zaujímá poušť. Východně od Nilu Arabská, západně Libijská.

pro zvětšení klikněte

Egypt byl kolébkou jedné z nejstarších civilizací. Jeho kulturní okruh nejspíš neměl obdobu v celé Africe. Počátek Staré říše bývá kladen do r. 2778 před Krista. Pak se střídala období prosperity s obdobími úpadku a s vpády cizích národů. Vznikaly ojedinělé památky. Kdo by neznal egyptské pyramidy, které jsou dodnes obestřené řadou mýtů a záhad.

Roku 332 př. Kr. dobyl Egypt Alexandr Veliký. Bylo založené město Alexandrie (Iskandaríja), v němž vznikla největší knihovna starověku. Uchovávala na 700 000 spisů, a to je hodně i na dnešní dobu. Její požár znamenal pro lidstvo nenávratnou ztrátu části jeho paměti.

R. 30 př. Kr. Egypt ovládli Římané. Následovala nadvláda Byzance. Ovšem dnešní Egypt se začal kulturně formovat až r. 641, kdy jej dobyli Arabové, a kdy sem dorazil islám. Náboženství se také vrchovatou měrou odrazilo v umění. Islámská tradice dramaticky omezila zobrazování živých bytostí a soustředila se hlavně na ornament a písmo. Architektura se rozvíjela při konstrukci takových staveb jako je mešita (gámia), karavanseráj (khán), tržiště (sůq) nebo lázně (hammám).

pro zvětšení klikněte

Dnes se Egypt nachází v problematické a rozporuplné fázi vývoje. Je poznamenaný populační explozí. Počet obyvatel se od roku 1950 zvýšil třiapůlkrát. Ve stínu současných problémů chátrají některé připomínky lesku období britské nadvlády. Nastal neuvěřitelný příliv turistů fascinovaných starověkým dědictvím a krásami podmořského světa. Spolu s ním vzrůstá snaha egyptských orgánů o eliminaci občasných bombových útoků a podobných událostí.

I když se podle mě může individuální cestovatel cítit v Egyptě naprosto bezpečný, jeho volný pohyb mimo zlaté klícky vymezených turistických lákadel se začíná díky starostlivým bezpečnostním orgánům stávat rok od roku problematičtější. A přece krása a půvaby Egypta nespočívají pouze v úzkém pásu letovisek podél Rudého moře a v dobře střežených areálech starověkých připomínek faraónů. Jsou zde i oázy, krásná horstva Sinaje, podivuhodné přírodní výtvory nebo četné památky z islámského období. Stále ještě lze pohovořit s lidmi nepoznamenanými západními vlivy.

Za samostatnou zmínku stojí Káhira. Na první pohled nepříliš hezká, hektická, lehce chátrající metropole. Po krátké době si však člověka získá. Těžko říci čím. Několikrát jsem přemýšlel, v čem spočívá její kouzlo, ale nepřišel jsem na to.

Text a foto: RNDr. Richard Hons - www.velbloud.org
Svět přírodních národů

 

Africké obrazy - Tingatinga

 

Móda z Afriky - CHIZIKA