Africké umění

Podívejte se na africký kontinent

end of carousel

TANEC EGYPTSKÝCH "CIKÁNŮ"

Kdo jsou Ghawazee?!

Ghawazee je jeden z mnoha kmenů cikánů, kteří přišli původně z Indie a nakonec se usadili v tomto případě až v Egyptě. Původní kmeny Ghawazee žily v Káhiře odkud byly v 18. století vyhnány, kvůli jejich volnému způsobu života a také kvůli prostituci. Ani poté nebyli Ghawazee v Egyptě příliš oblíbení a to z důvodu, že v jejich kmenech vládl matriarchát s čímž nesouhlasilo ostatní arabské obyvatelstvo Egypta a také proto, že nechtěli konvertovat na islám a dodnes to neudělali. Když byli vyhnáni z Káhiry, usadili se v oblasti Luxoru, kde žijí dodnes. Ghawazee se dělí na tři základní kmeny a to Nawari, Halab a Bahlawan. Každý z nich má mimo arabštinu kupodivu i svůj vlastní jazyk. Rodina Mazin patřící do kmene Nawari se stále tanci věnuje a Khaera Mazin dokonce vyučuje tanec Ghawazee na festivalu Ahlan Wa Sahlan.

Tanec Ghawazee

Jsou pro něj typické výrazné pohyby pánví i hrudníku, kroky jsou velmi zemité, většina dokonce na celých chodidlech - ne na špičkách jak jsme zvyklí. Tanec není technicky náročný na provedení, ale spíše na výraz a kombinace prvků. Používá se rychlých hrudních kroužků, pánevního twistu a např. dropy se záklonem. Tanec tak působí vulgárně. Ghawazee nikdy neměly choreografie! Vždy improvizovaly dle hudby a střídali se v různých formacích, např. duo, trio apod.. Typické jsou také rekvizity a to nejčastěji prstové činelky nebo dřevěná hole- převzatá z tance Saidi. Ghawazee také tančily se šavlí nebo svícnem (shamadan). Tančili většinou ve skupině, ale hlavně nikdy ne s muži! Ti pouze tanečnice doprovázeli hrou na hudební nástroje. Původně byl tento tanec tančen na svatbách a v uzavřených především rodinných kruzích. Nevěstu tímto tancem měly původně připravit na svatební noc. Ghawazee se mohly vdát pouze za členy stejného kmene.

pro zvětšení klikněte

Hudba a kostým Ghawazee

Hudební nástroje používané ve skladbách jsou mimo darbuku především mizmar a rababa, bez kterých by se správná ghawazee hudba neobešla. Také se používají klasické egyptské rytmy v rychlejším tempu jako je Saidi, Maksoum nebo Malfoof. Kostým se vyvíjel po celá staletí a to od stylu „nahoře bez“ až k dlouhé tunice s širokými tzv. harémovými kalhotami nebo kolovou sukní. Tunika měla většinou dlouhé široké rukávy. Jiný kmen pro změnu používal kratší sukně s třásněmi. Vždy ale měly uvázané turbany nebo výrazné ozdoby ve vlasech. Samozřejmostí jsou lidové šperky, dlouhé náhrdelníky a kulaté penízkové náušnice.

Zajímavosti

Tanec Ghawazee zdokumentoval poprvé Mahmud Reda, který jej přivedl do svých vystoupení. Další známá osobnost, která se věnuje tanci a hudbě Ghawazee je Aisha Ali, která dokonce vydala celé album, zaměřené na hudbu Ghawazee. Tanečnice tuniského původu, Leila Haddad, pořádá „tour“ s hudebníky z Luxoru, kde sama tančí ve stylu Ghawazee. Z tohoto stylu také vychází spousta prvků původního amerického Tribalu. Ze 17.-19.století existují zápisky cestovatelů o těchto tanečnicích a komunitách, které považovali za nedílnou součást egyptské společnosti. V té době se tento tanec dostával i do podvědomí západu, právě díky těmto cestovatelům, kteří jej popisovali nebo přivezli obrázky těchto tanečnic. V této době právě na západě vznikl pojem břišní tanec (belly dance), který si držíme dodnes. Ghawazee tanec byl jedním článkem ve vývoji egyptského klasického tance, protože i dnešní Raks Sharki se vyvíjelo z egyptského folklóru a s příměsí moderních západních tanců (latinsko-americké, balet apod.).

pro zvětšení klikněte

Tento tanec se ale z Egypta už vytrácí a to hlavně z politického a náboženského důvodu, protože v oblastech, kde nyní Ghawazee žijí (Luxor, Qena, Esna…) jsou zakázány tanečnice na svatbách nebo bývají násilně přerušovány fundamentalisty. A tak už ani ženy kmenů Ghawazee nechtějí svoje dcery vychovávat v jejich zažitém tradičním životním stylu a o tomto stylu tance se dozvídají jen z rodinných historek a vzpomínek.

Odkazy na videa:
Ghawazee - Enan Troupe
Leila Haddad Oriental Dance
Banat Mazin ghawazee
Al Fayyum Dancers - Ghawazee (Tales of Sahara 2011)

Text a foto: Tereza Sheyla Klementová - www.zenovestudio.cz
ZEN-afrika

 

Tales of Sahara